Čuli smo za neke od naziva koje se koriste umesto Rtanj – misteriozna planina, planina piramida, svetilište ili planina na kojoj se krije ogromno blago, planina koja čuva tajne itd.
Planina se uzdiže na takav način da ima pravilan geometrijski oblik.
Najviši vrh je Šiljak, nadmorske visine od 1.565 metara, koji se nalazi sa istočne strane planine. Ipak on nije jedini, iako je najviši. Drugi vrhovi su Kusak – 1.380 metara visine, a drugi je Preslo, koji je na nadmorskoj visini od 1.405 metara. Ovo nisu jedina tri vrha Rtnja, zapravo ima ih više od 20, ali većina njih je niža od 1.000 metara nadmorske visine.
Na južnoj strani planina ima blag pad, i tu se nalazi visoravan koja se spušta prema Sokobanji.
Razne legende i mitovi odnose se na planinu Rtanj, a te priče dobijaju kao što je i očekivano, obrise naučne fantastike.
Pre svega pominje se porodica Minh, jevrejskog porekla.
Ova bogata porodica je posedovala rudnik kamenog uglja na ovoj planini; a kako se priča bila je ovo jedna dobra i poštena porodica koja je jako vodila računa o svojim zaposlenima.
Pamti se u narodu da im je ova porodica obezbedila sve što im je u tom trenutku bilo potrebno: stanove, električnu centralu, ambulantu, školu i sve što im je bilo potrebno da se olakša težak život rudara.
Međutim, glava porodice Minh, gospodin Julius je iznenada izvršio samoubistvo, ali se nikada nije saznalo zašto.
Kasnije, njegova žena Greta i Juliusova braća počeli su da vode računa o rudniku, a za sećanje na svog supruga, Greta je izgradila crkvicu na samom vrhu planine. Ova crkvica je osveštana 1936. godine, a u njenoj izgradnji učestvovalo je čak 1.000 radnika.
Međutim, verovalo se da je porodica skrivala ogromno blago (ovakva verovanja postoje i dan danas), pa je crkvica srušena 1992. godine, upravo iz razloga potrage za ove blagom koje nikada nije pronađeno.
Danas se na ovom mestu mogu videti ostaci ove kapele.
Postoji i mnogo priča o tome šta se nalazi u samoj planini Rtanj. I ovde postoje mnogobrojne teorije, pre svega da je planina šuplja iznutra, do toga da je prepuna blaga.
Sve ovo spada u domen nagađanja, ali svakako je istina da ovde postoje speleološka bogatstva. Pa su tako, pre svega speleolozi otkrili da se u samoj planini, nalazi veliki broj prostorija, odnosno pećina, kao i da postoji čak jedna jama koja je duboka 9 m.
Uz sve ovo, treba pomenuti i ono po čemu je Rtanj možda i najpoznatiji, a to je da se ovde mogu naći i ogromne količine rtanjskog čaja koji je karakterističan samo za ovo područje.
U pitanju je endemična vrsta, a čaj je, sam po sebi, veoma lekovit i medicinski je prihvaćeno da je zdravo piti ovaj čaj za mnogobrojna oboljenja, kao što su problemi sa respiratornim organima.
Rtanjski čaj nazivaju i magijom u šoljici, a postao je slavan i izvan granica naše zemlje. Inače, rtanjski čaj se dobija kada se osuši biljka koja je poznata pod imenom planinski čubar ili vrijesak.
Ne treba zaboraviti ni drugo bilje koje se nalazi na ovoj planini, kao što su srebrna lipa, zatim jorgovan, orah itd.
Biljka koja se pojavljuje na ovoj planini je i srpska Ramonda koja je reliktno bilje i može se naći samo ovde na celom svetu.
Takođe, fauna na planini Rtanj je izuzetno bogata, tu su ptice, zatim gmizavci, sisari, vodozemci i ribe.
U mnogobrojnim, divnim, i dalje čistim i hladnim izvorima planine Rtanj naćićemo razne ribe, pre svega, može se naći mrena, krkuša, a takođe u Vrmdžanskom jezeru postoje zaista posebne vrste riba jer je u njemu jako niska temperatura, pošto nastaje otapanjem snega i leda sa Rtnja, tako da ribe koje ovde nalazimo nema u drugim vodama u ovom kraju. One su veoma specifične, ali se ovde ne lovi riba, niti je dozvoljeno kupanje na ovom jezeru. Veliki je broj ptica je na planini Rtanj. Smatra se da postoji i do 90 različitih vrsta ptica, od kojih je oko polovine zaštićeno zakonom, što znači da se ne smeju ugroziti ljudskim delovanjem. Ovde možemo pronaći poljsku ševu, prepelicu, surog orla, plavu senicu, sivog sokola, crnu žunu i mnoge druge.
Na Rtnju se isto tako može sresti i veliki broj slepih miševa, a neki od njih su na listi ugroženih životinja.
Planina Rtanj se smatra za specijalni rezervat prirode, jer ovde žive endemske i reliktne biljke i životinje.
Posebna atrakcija je svetilište Vrelo, koje poseduje posebnu magnetsku moć, sklop od tri energije koje povoljno utiču ljudski organizam: magnetna, elektro i orgonska energija.
Veruje se da je dovoljno da se ovde provede tri dana i to po dvadesetak minuta kako bi se čovekov organizam oporavio.